Dostępny
Letrozole jest inhibitorem aromatazy który w medycynie wykorzystywany jest do nieoperacyjnego leczenia raka piersi u kobiet najczęściej po menopauzie.Wśród sportowców znalazł on jednak nieco inne zastosowanie a mianowicie niweluje on estrogenowe skutki uboczne jakie występują przy zażywaniu sterydów anabolicznych. Wśród osób zażywających sterydy często występują takie zjawiska jak ginekomastia czy zbyt duża retencja wody w organiźmie, stosowanie inhibitorów aromatazy, w tym Letrozole w trakcie dopingu, pomaga zapobiegać niepożądanym efektom .Letrozole ma te zalety że blokuje przemianę estrogenów w organizmie. Dodatkowo aktywnie blokuje proces aromatyzacji. Jeżeli chodzi o dawkowanie to nie powinniśmy przekraczać dawki 2,5mg / dziennie. Pamiętajmy również że mimo tego iż zażywaliśmy Letrozole , to po zakończonym cyklu niezbędny jest odblok w postaci HCG i clomidu. Środek ten można zakupić w charakterze tabletek i jest zaliczany do kategorii leków immunomodulujących oraz przeciwnowotworowych.
Skład leku letrozole
Tabletki leku Letrozole zawierają 2,5 miligrama letrozolu, a także 61,5 miligramów laktozy jednowodnej. W składzie można również znaleźć skrobię kukurydzianą, celulozę mikrokrystaliczną, karboksymetyloskrobię sodową typu A, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnez stearynianu, makrogol, talk, tytan dwutlenku, żelazo tlenku żółtego oraz żelazo tlenku czerwonego. Tabletki powlekane są pakowane w opakowaniach po trzydzieści, czterdzieści oraz to sztuk, z kolei ich okres ważności wynosi dwa lata.
Wskazania
Letrozole stosuje się jako środek zapobiegawczy przeciw nawrotom raka piersi, jako pierwsze leczenie nowotwora u kobiet, po operacji, bądź pięcioletniej kuracji tamksyfenem. Lek można stosować tylko u kobiet, które przebyły już menopauzę, a także chorują na raka piersi o dodatnim receptorze estrogenu. Letrozole pomagają również zapobiegać niepożądanym efektom w trakcie kuracji dopingu, dlatego też sprawdza się u osób uprawiających sporty wyczynowe oraz kulturystykę.
Działanie letrozoli
Letrozole mają w głównej mierze zapobiegać rozprzestrzenianiu się oraz rozrastaniu raka piersi u kobiet. Oprócz tego jednak, niweluje on estrogenowe skutki uboczne, które mogą występować po zażywaniu sterydów anabolicznych. Lek wpływa na wytwarzanie estrogenów oraz zmniejsza ilość estrogenu za sprawą hamowania aktywności enzymów. W wyniku działania, hamuje on rozrost nowotworów złośliwych piersi, a jednocześnie komórki raka przestają rosnąć, bądź też tempo wzrostu znacznie zwalnia. Tym samym, nowotwór nie rozprzestrzenia się na inne partie ciała.
Przeznaczenie sterydów
Lek letrozole to swoiste sterydy, które w głównej mierze są przeznaczone zarówno dla kobiet chorujących na raka piersi, w celu walki z nowotworem. Co więcej jednak, sterydy są bardzo popularne wśród osób uprawiających sporty wyczynowe. Dzięki nim właśnie można uniknąć skutków ubocznych stosowania środków dopingujących. Głównym przeznaczeniem letrozoli jest działanie przeciwnowotworowe, w onkologii klinicznej.
Dawkowanie
Leki należy przyjmować doustnie. Warto jednak pamiętać, aby letrozole stosować tylko i wyłącznie pod opieką lekarza oraz zgodnie z zaleceniami specjalisty. Zarówno dawkowanie, jak i częstotliwość oraz okres stosowania ustala lekarz prowadzący leczenie. Tabletki można przyjmować bez posiłku, bądź w jego trakcie. Letrozole należy zawsze połykać w całości, a następnie popijać pełną szklanką wody, bądź innego płynu. Dawka jednak nie powinna przekraczać dwóch i pół miligrama na dzień. W przypadku sportowców, warto pamiętać, aby po zakończonym cyklu zastosować terapię odblokowującą w charakterze clomidu, bądź HCG.
Przeciwwskazania
Letrozolu nie wolno stosować u kobiet, które nie przechodziły jeszcze menopauzy, a także są w trakcie ciąży, bądź karmienia piersią. Lek jest również niewskazany u osób borykających się z nadwrażliwością na letrozol, bądź jakikolwiek składnik pomocniczy. Nie powinno się przyjmować letrozolu w przypadku zaburzeń funkcji nerek, bądź wątroby oraz podczas osteoporozy i nietolerancji laktozy.
Możliwe skutki uboczne
Jako skutki uboczne najczęściej wymienia się nadmierne pocenie ciała, uderzenia gorąca, bóle stawów, a także zmęczenie. Możliwe również wystąpienie objawów hipoestrogenizmu, czyli niedoboru estrogenu – podstawowego hormonu płciowego u kobiet. Długotrwałe przyjmowanie letrozolu może prowadzić do osteoporozy, jednak jest to możliwe tylko u kobiet, które przeszły już menopauzę.
W niektórych sytuacjach może dojść do kołatania serca, duszności, kaszlu, zatoru płuc oraz zakrzepowego zapalenia żył. Często skutkiem ubocznym jest jadłowstręt, zwiększenie łaknienia. W przypadkach poniżej 0.1% występują objawy zaćmy, podrażnienia oka i niewyraźnego widzenia.