Aby zamówić napisz na sklep@esterydy.com lub [wyślij wiadomość poprzez formularz tutaj]
Aby zamówić napisz na sklep@esterydy.com (wysyłka w cenie) [wyślij wiadomość]

Trening sensomotoryczny


Trening sensomotoryczny należy do grupy treningów o charakterze uzupełniającym aktywność sportowca. Bazuje on na zjawisku propriocepcji. Propriocepcja jest to tzw. czucie głębokie, które polega na kontroli mięśniowo-nerwowej i stabilizacji stawów. Trening tego typu, ważny jest wśród sportowców uprawiających takie dyscypliny jak: piłka nożna, sporty walki, lekkoatletyka, koszykówka, trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów, gimnastyka, snowboard, windsurfing i wiele wiele innych.Trening sensomotoryczny stanowi również podstawę w rehabilitacji, gdzie przywraca prawidłowe funkcje stawu np: po zerwaniu ACL. Propriocepcja pozwala nam kontrolować ciało w ruchu bez udziału czynnika wzrokowego. Oznacza to, że poprzez odpowiedni trening, jesteśmy w stanie zautomatyzować odpowiednie ułożenie tułowia podczas ruchu, tak aby korpus ciała oraz kończyny, były w pełni stabilne, a pozycja bezpieczna.Każdy profesjonalny sportowiec jest świadomy tego, jak ważna jest siła, wytrzymałość i koordynacja. Trening sensomotoryczny ma za zadanie wyrobić nawyk ułożenia ciała w ruchu, koordynacji oraz uzmysłowić świadomość ruchową. Dodatkowo, ćwiczenia proprioceptywne zabezpieczają przed kontuzjami, skutecznie zmniejszając ryzyko ich wystąpienia.W treningu wykorzystujemy takie przedmioty jak:

-piłka bosu

-piłka gimnastyczna

-kijki gimnastyczne

-stepy

-dyski sensomotoryczne

-trampolinyPrzedmioty te stanowią podstawę treningu równowagi, jaki będziemy mogli wprowadzić w naszym planie.Ilość dni treningowych: wykonywać w formie uzupełnienia treningu siłowego 2-3 w tyg.Cel: wytrzymałość, poprawa mobilności i koordynacjiStopień zaawansowania: początkujący, średniozaawansowani, zaawansowaniPlan treningowy:

-Stojąc jednonóż na dysku sensomotorycznym rzucamy piłka o ścianę 15 razy na jedną nogę

-Stojąc jednonóż lewą nogą na dysku sensomotorycznym, przetaczamy piłkę prawą stopą, do przodu i do tyłu 15 razy na jedną nogę

-Przysiady bez obciążenia na dwóch dyskach sensomotorycznych 15x

-Klęk podparty na dużej piłce gimnastycznej, próbujemy odchylać się na różne strony zachowując pozycję równowagi. 2min

-Stanie na kolanach na dużej piłce, wymachy kijem gimnastycznym 2min

-Stanie na dyskach sensomotorycznych i podnoszenie ciężarka z ziemi x15

-Podskoki i zatrzymanie się na trampolinie jednonóż x10 na nogę

-Pompki na 2 piłkach gimnastycznych. Na piłce dużej podpieramy dłonie, nogi oparte o mniejszą x10