Oxandrolon, Erytropoetyna oraz Trenbolon, czyli trzy anaboliki, o których warto wiedzieć
Standardowo sterydy anaboliczne kojarza się nam z wyjątkowo niebezpiecznymi substancjami, które w wyraźnie negatywny sposób oddziaływują na wiele różnych sfer ludzkiego organizmu. Warto jednak mieć świadomość, że takie postrzeganie sterydów to właśnie stereotyp, a nie rzetelna wiedza odpowiadająca rzeczywistości. Tak samo jak wiele innych substancji, również sterydy znacząco różnią się między sobą. Niektóre spośród nich rzeczywiście są niebezpieczne i lepiej jest unikać ich stosowania. Istnieją jednak również takie, które oprócz zapewnienia nam bardzo dobrych efektów są jednocześnie bezpieczne dla organizmu. Do tej grupy z całą pewnością należy oxandrolon. Bywa on często nazywany “anabolikiem nowej generacji” właśnie dlatego, że zachowując silne działanie o charakterze anabolicznym, nie wykazuje jednocześnie negatywnego wpływ na stan naszego zdrowia. Zasadnicze działanie anaboliczne sterydu znanego jako oxandrolon wynika w głównej mierze z jego niezwykłej zdolności do stymulacji procesu syntezy fosfokreatyny w komórkach mięśniowych. Dzięki temu, oxandrolon w bardzo wyraźny sposób wpływa na przyspieszenie regeneracji włókien mięśniowych a także wzrost ATP. Kolejną istotną funkcją anaboliczną, jaką spełnia oxandrolon , jest wspomaganie procesu syntezy białek przez nasz organizm. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu oxandrolonu warto pamiętać, że nie jest to anabolik szczególnie uniwersalny. Jego działanie polega przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni, poprawieniu ich rzeźby oraz twardości, dzięki czemu muskulatura nabiera suchego, węźlastego wyglądu. Oxandrolon nie należy do grupy sterydów “masowych” a jego stosowanie nie przynosi większych efektów w zakresie budowy masy mięśniowej. Oprócz samego działania na wygląd muskulatury, oxandrolon jest również jednym z najskuteczniejszych środków zapewniających szybki i bardzo wyraźny przyrost siły. Dzięki temu, anabolik ten cieszy się sporą popularnością nie tylko wśród zawodowych kulturystów, ale również wśród osób uprawiających różnego rodzaju dyscypliny sportu o charakterze stricte siłowym. Przy tym wszystkim warto wiedzieć, że pierwotne, właściwe zastosowanie Oxandrolonu to wspomaganie oraz stymulowanie organizmu w stanach jego silnego osłabienia, na przykład wskutek chemioterapii, przebiegu AIDS, rekonwalescencji oraz innego rodzaju problemów ze zdrowiem, które skutkują poważnym osłabieniem ludzkiego organizmu. Standardowo, dawkowanie oxandrolonu wynosi od 20 do 60mg na dzień, podzielone na 2 do 3 porcji. Cykl powinien trwać od 4-8 tygodni, w zależności od zaawansowania zawodnika a także osiągniętych efektów. Co ważne w przypadku stosowania oxandrolonu, to fakt, że nie jest to steryd tani. Jednocześnie nie warto decydować się na jego podejrzanie mało kosztowne odmiany, ponieważ zazwyczaj cechują się one albo bardzo niską efektywnością, albo w ogóle nie przynoszą żadnych zauważalnych rezultatów. Środki pochodzące z niepewnych źródeł mogą być również po prostu zanieczyszczone.
Erytropoetyna
Kolejnym z anabolików, które cechują się bardzo wysokim stopniem efektywności jest erytropoetyna, czyli popularna EPO. Jest to hormon o chatakterze glikoproteinowym, który jest wytwarzany w naszym organiźmie przez nerki. Już dawno temu zauważono, że ta naturalna, produkowana przez ludzki organizm substancja posiada silne właściwości anaboliczne oraz wzmacniające, stąd bardzo częste stosowanie jej zarówno w kulturystyce, jak i w róznych dyscyplinach sportu, ze szczególnym uwzględnieniem dyscyplin o charakterze wytrzymałościowym, takich jak na przykład biegi długodystansowe oraz kolarstwo. Na dobrą sprawę, EPO znajduje jednak zastosowanie właściwie we wszystkich dziedzinach sportu, co jest spowodowane bardzo silnym działaniem poprawiającym wytrzymałość i wydolność organizmu. W kulturystyce erytropoetyna jest stosowana właściwie niemal wyłącznie przez bardzo zaawansowanych zawodników. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas stosowania tej substancji konieczne jest bardzo uważne monitorowanie swojego organizmu(regularne wizyty u lekarza, samobserwacja a zwłaszcza pomiary ciśnienia tętniczego). Standardowa dawka EPO wynosi od 25 do 50 j.m na jeden kilogram masy ciała, podzielone na 2 do trzech iniekcji tygodniowo. EPO podaje się dożylnie lub podskurnie. Zaawansowani zawodnicy często zwiększają dawki erytropoetyny, jednak takie działanie wymaga bardzo dużej wprawy oraz znakomitej znajomości własnego organizmu. Długość cyklu stosowania erytropoetyny powinna wynosić od 4 do 6 tygodni. W przypadku wystąpienia objawów ubocnzych, zaleca się odstawić EPO oraz skonsultować się z lekarzem. Nieumiejętne, zbyt długie przyjmowanie EPO lub też stosowanie zbyt dużych dawek może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, włącznie ze śmiercią.
Trenbolon
Kolejny z wyjątkowo skutecznych a zarazem cieszących się dużą popularnością anabolików to trenbolon, często znany jako tren. Steryd ten cechuje się bardzo silnym działaniem anabolicznym oraz androgennym, dzięki czemu jest bardzo często stosowany przez kulturystów, zwłaszcza na etapie przygotywania się do zawodów. Trenbolon zalicza się do grupy sterydów uniwersalnych. Jego działanie anaboliczne jest więc wszechstronne: to zarówno wzrost trwałej, suchej masy mięśniowej, jak i pompy a także wzmocnienie definicji i twardości mięśni. Trenbolon powoduje również znaczący i w dużej mierze trwały przyrost siły, poprawę wytrzymałości a także brak retencji wody przez mięśnie podczas jego przyjmowania. Do niepożądanych skutków ubocznych należy zaliczyć przede wszystkim wzmożoną agresję, problemy ze skórą(trądzik, złuszczanie się naskórka), a także bóle głowy oraz, w rzadzszych przypadkach, krwotoki z nosa. Ze względu na bardzo inwazyjny charakter tego sterydu, Trenbolon jest środkiem przeznaczonym wyłącznie dla wysoce zawansowanych zawodników, którzy mają doświadczenie ze sterydami a ponadto bardzo dobrze znają własny organizm. Osoby mniej zaawansowane nie powinny po niego sięgać. W przypadku osób początkujących stosowanie trenbolonu jest kategorycznie odradzane. Standardowa dawka trenbolonu to 50 do 100 mg dziennie lub co dwa dni w przypadku wersji acetat, lub 50 do 100 mg co 2 do 4 dni w przypadku wersji hexa. Okres trwania cyklu to od 4 do 8 tygodni. W przypadku bardzo zaawansowanych zawodników zarówno dawkowanie, jak i długość cyklu mogą być większe, jednak w żadnym wypadku nie należy się tym sugerować podczas przyjmowania trenbolonu. Ze względu na silne działanie na układ hormonalny, należy zachować ostrożność podczas odstawiania trenu. Standardowo stosuje się HCG, Clomid, Tamoxifen. Podczas trwania cyklu warto poddawać się badaniom lekarskim, ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów ciśnienia tętniczego a także prób wątrobowych. W przypadku zbyt nasilonych objawów ubocznych, środek należy odstawić a następnie udać się na konsultację do lekarza(dotyczy to również zaawansowanych zawodników, ponieważ z czasem tolerancja organizmu na tren może stawać się mniejsza, stąd czasami łatwo o nadmierne zwiększenie dawki lub nadmierne przeciągnięcie długości trwania cyklu).