Aby zamówić napisz na sklep@esterydy.com lub [wyślij wiadomość poprzez formularz tutaj]
Aby zamówić napisz na sklep@esterydy.com (wysyłka w cenie) [wyślij wiadomość]

Klenbuterol: czym jest i jak go stosować?




Informacje ogólne

Spis treści Informacje ogólne



Jak działa klenbuterol?



Kto i dlaczego używa klenbuterolu?



Jak używać substancji?



Ryzyko podczas przyjmowania klenbuterolu



Sytuacja obecna i zalecenia

Osoby zainteresowane sportem lub kulturystyką z pewnością prawdopodobnie słyszały już o środku o nazwie klenbuterol. Długo wzbudzał on różnego rodzaju kontrowersje, gdyż nielegalnie stosowano go jako formę dopingu z uwagi na jego pobudzające działanie. Wielu sportowców, u których został on wykryty w organizmie, musiało zakończyć karierę. Ponadto klenbuterol prowadził do zatruć organizmu. By do tego doszło, starczyło zjeść niewłaściwe mięso? Dlaczego? Przyczyna kryje się w samym pochodzeniu środka. Klenbuterol powstał jako środek leczniczy w przypadku astmy u koni. Poprzez łagodzący wpływ na drogi oddechowe, miał on wspomagać płuca zwierząt. Jest to środek podobny w działaniu do sterydów, toteż z czasem zaczęto go używać jako substancję tuczną dla zwierząt hodowlanych. Jest tak dlatego, że środek zmniejsza tkankę tłuszczową, jednocześnie powiększając mięśniową. Jako lek klenbuterol działa na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze jest obkurczający, a więc redukuje ciśnienie krwi, rozrzedzając ją. Ponadto rozszerza on oskrzela, dzięki czemu w składzie krwi znajduje się więcej tlenu. W związku z działaniem tego typu lek stosuje się także w przypadku zachorowalności na astmę u ludzi (w krajach europejskich oraz latynoamerykańskich), z kolei w Stanach Zjednoczonych używanie go zostało zakazane. Dawniej również Amerykanie stosowali klenbuterol w hodowli zwierząt, a środek wykorzystywany był również przez weterynarzy. Obecnie stosuje się go w podobnych celach w tych państwach, gdzie wciąż jest on dopuszczony do użytku. Tam, gdzie przepisy są najbardziej rygorystyczne, klenbuterolu nie wolno używać nawet w celach związanych z chowem i leczeniem zwierząt. Kontrowersyjność leku wynika nie tylko ze względu na jego powiązania z dopingiem, ale również zastosowanie w przypadku walki z nadwagą. Poniżej przedstawiamy działanie klenbuterolu, a także przypadki, w jakich się go używa oraz wiążące się z tym ryzko.

Jak działa klenbuterol?

Przede wszystkim substancja ta stymuluje serce oraz centralny układ nerwowy. Jej działanie można porównać z amfetaminą czy epinefryną (chodzi tu o związek znany lepiej jako adrenalina). Obie te substancję pobudzają organizm, przy czym amfetamina stanowi również narkotyk. W związku z tym z klenbuterolem wiążą się dodatkowe kontrowersje. Warto tu wyjaśnić, czym są związki nazywane beta-2-agonistami, czyli adrenalina i noradrenalina, których działanie zwiększa klenbuterol. Zwykle kojarzymy je z przyspieszonym biciem serca czy ożywieniem, lecz – jak już podano wyżej – ich rola polega na rozkurczaniu oskrzeli, dzięki czemu stanowią one pomoc dla osób zmagających się z astmą. Ponadto ich działanie opiera się na: – zwiększeniu poczucia ekscytacji; – przyspieszeniu spalania tłuszczu; – wzmaganiu nerwowości; – zwiększeniu determinacji, a tym samym wspomaganiu tych dyscyplin i dziedzin życia, w których liczy się rywalizacja.

Kto i dlaczego używa klenbuterolu?

Idealnie byłoby, gdyby substancji tej używały jedynie osoby chore i faktycznie jej potrzebujące. Jak wspomniano wyżej, nie do końca tak jest. Nieetyczne stosowanie klenbuterolu w sporcie prowadziło do nadużyć i skandali. Osoby walczące z nadwagą również stały się ofiarami substancji, sięgając po nią albo jako prosty środek na pozbycie się nadmiaru tłuszczu albo jako ostatnią deskę ratunku w przypadku problemów z wagą. Z drugiej strony, pamiętając o rozwadze, można wskazać pozytywne cechy stosowania substancji. Klenbuterol przyspiesza metabolizm i zmniejsza tkankę tłuszczową, co przy regularnych ćwiczeniach (bowiem bez nich ani odchudzanie ani rzeźbienie sylwetki nie będą miarodajne) daje efekty w postaci zwiększenia masy mięśniowej oraz siły cielesnej. Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż klenbuterolu używa wielu celebrytów. Okazuje się, że aż w jedenastu na trzynaście przypadków osób zażywających tę substancję, używano jej właśnie jako sposobu na redukcję tłuszczu lub też jako pomocy w budowaniu masy. Trzeba tu pamiętać o tym, że stosując klenbuterol, należy zachować ostrożność. Z całą pewnością nie wolno zażywać go sportowcom, ponieważ światowa organizacja walcząca z dopingiem zakazała go nie tylko podczas zawodów, ale również poza nimi. Ciała sportowców są więc badane pod kątem zażywania tej substancji.

Jak używać substancji?

Osoby, które zdecydują się na zażywanie klenbuterolu, powinny pamiętać, że można przyjmować go zarówno w formie tabletek jak i zastrzyków. W przypadku konkretnego celu, zastosowanie będzie oczywiście różne. Atleci i kulturyści zwykle przyjmują substancję w przerwach. Cykle ćwiczeniowe obejmują te okresy, gdy klenbuterol jest zażywany, jak i te, gdy wyłącza się go z przyjmowanych środków. Dla przykładu: można przyjmować tabletkę lub zastrzyk przez dwa dni, a przez kolejne dwa, nie, lub też zażywać klenbuterol przez jeden tydzień, a w kolejnym nie używać go. Niezwykle ważne są tu indywidualne predyspozycje przyjmujących, takie jak płeć, wiek, masa ciała, dieta, rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Wszystko to sprawia, że dawka powinna być dostosowana do potrzeb konkretnej osoby. Trzeba tu pamiętać, iż nie każdy człowiek posiada taką samą tolerancję klenbuterolu, a niektórzy nie powinni przyjmować go wcale, co oznacza, że stosując go, trzeba uważnie przyglądać się reakcjom organizmu. W przypadku silnych reakcji, konieczny będzie kontakt z lekarzem i szczere opowiedzenie mu o problemie. W Europie środek nie jest nielegalny, nawet jeśli można uznać go za kontrowersyjny.

Ryzyko podczas przyjmowania klenbuterolu

Gdy używa się strzykawek, przyjmując klenbuterol, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki się je stosuje, bowiem wiąże się z nimi ryzyko blizn oraz tego, że do krwi dostaną się pęcherzyki powietrza. Z kolei tabletki mogą uszkodzić wątrobę. W przypadku astmy zażywa się tabletki posiadające nie więcej niż od 0,02 do 0,04 miligrama na dzień. Efekty uboczne przyjmowania tej substancji przypominają te, które wiążą się z zażywaniem amfetaminy, a więc: – niepokój, którego nie wiąże się z sytuacją życiową i który pojawia się nagle; – roztrzęsienie (również fizyczne); – nadmierna potliwość; – wzrost temperatury ciała; – bóle głowy niespowodowane chorobą lub urazem. Serce także może zareagować negatywnie: mogą zdarzyć się palpitacje, migotanie przedsionków, nieregularne, a często również przyspieszone bicie serca. Dochodzą do tego problemy z ciśnieniem, które często można wziąć za objaw innej choroby i – błędnie – nie powiązać wcale z przyjmowaniem klenbuterolu. Jednym z niebezpieczniejszych skutków przyjmowania substancji jest tak zwana hipertrofia. Polega ona na tym, iż serce rośnie do zbyt wielkiego rozmiaru, co doprowadzić może niestety do zawału, a w konsekwencji również do śmierci. W skład klenbuterolu często wchodzi dopamina, a ta ściśle wiąże się z uzależnieniem. Jak już wspomniano, działanie klenbuterolu przypomina działanie narkotyków, a więc uzależnienia stanowią poważne ryzyko. W części krajów między innymi dlatego zabrania się stosowania substancji w przypadku zwierząt przeznaczonych do spożycia. W Hiszpanii, w roku 1994, po zjedzeniu mięsa zwierającego ten związek, aż 140 osób musiało zostać hospitalizowanych. Z kolei w roku 2006 podobna sytuacja miała miejsce w Chinach, gdzie wieprzowiną zatruło się aż 336 osób. Do szkodliwych skutków zażywania klenbuterolu należy także zmniejszanie zawartości potasu w ciele. Osoby zażywające substancję często zjadają więc wiele bananów, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę tego składnika. W przypadku odchudzających się, należy pamiętać, iż banany stanowią te owoce, które zawierają więcej cukru od na przykład jabłek, a więc nie są polecane zmagającym się z nadwagą. Kulturyści stosujący klenbuterol będą zwykle posiadać w swojej diecie więcej protein, średnią ilość węglowodanów i oczywiście niewiele tłuszczu.

Sytuacja obecna i zalecenia


Internet sprawił, że klenbuterol stał się lepiej dostępny, toteż używa go obecnie wielu kulturystów oraz osób pragnących zrzucić wagę. Osoby te muszą zdawać sobie sprawę ze wszystkich efektów ubocznych i jeśli decydują się na przyjmowanie leku, robić to z wielką rozwagą. Naturalnie nie wolno im brać udziału w dyscyplinach sportowych. Ostatnie badania potwierdzają szkodliwość substancji w przypadku niektórych osób. Młodzi atleci (18 i 22 lata) uskarżali się na problemy z sercem, nudności, wymioty oraz ból klatki piersiowej właśnie po spożyciu klenbuterolu. Małe dawki substancji nie mają silnych efektów zdrowotnych, jednak już dawki średnie znacznie wpływały na serce i mogły nawet doprowadzić do śmierci (wykazały to badania przeprowadzone w Pekinie na królikach). Efekt stosowania substancji zależny jest od dawki oraz okresu jej przyjmowania. Im większa dawka i im dłuższy okres, tym większej ryzyko dla zdrowia. Efekty przyjmowania wysokich dawek są szybkie: w postaci spadku masy ciała oraz aktywności serca. Istnieją powody, dla których klenbuterol został zakazany w Stanach Zjednoczonych i są to dobre powody, dlatego osoby decydujące się na przyjmowanie substancji, muszą być niezwykle ostrożne. Nawet jeśli w większości przypadków skutki uboczne są mniej szkodliwe, zawsze należy liczyć się z tym, że może dojść do poważniejszych uszkodzeń.