Aby zamówić napisz na sklep@esterydy.com lub [wyślij wiadomość poprzez formularz tutaj]
Aby zamówić napisz na sklep@esterydy.com (wysyłka w cenie) [wyślij wiadomość]

Sterydy anaboliczne – wsparcie podczas treningu


Marzenia o idealnej sylwetce nie zawsze są możliwe do spełnienia, a już bez wątpienia trudno osiągnąć je wyłącznie treningami, dietą i licznymi wyrzeczeniami. Osoby, które pragną szybkich efektów lub też których rozwój zahamował, co dzieje się na pewnym etapie treningu, bardzo często sięgając po sterydy, czyli związki witaminowe, a dokładniej związki chemiczne, które mają wpływ na organizm. Zanim jednak podejmie się decyzję o tej suplementacji, należy zapoznać się z korzyściami i skutkami ubocznymi tego typu wspomagaczy.

Sterydy anaboliczne – co to jest?

Spis treści Sterydy anaboliczne – co to jest?



Sposób podawania



Negatywne skutki suplementacji sterydami



Przekraczanie własnych granic



Deca-durabolin – dowód na skuteczność sterydów anabolicznych

W medycynie poprzez sterydy rozumie się leki oparte na kortykosteroidach, które są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie z autoagresją i stanami zapalnymi niemożliwymi do wyleczenia innymi substancjami. W kulturystyce i sporcie jednak poprzez sterydy rozumie się coś niego innego, mianowicie grupę związków chemicznych, mających zdolność sterowania anabolizmem organizmu. Z tego powodu nazywa się je sterydami anabolicznymi. Sterydy anaboliczne wpływają na wzrost tempa dzielenia się komórek budujących określone tkanki organizmu zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Najbardziej widocznym efektem stosowania sterydów jest tym samym wzrost masy mięśni, a co za tym idzie – siły i wytrzymałości. Sterydy anaboliczne są w stanie w krótkim czasie znacząco przyspieszyć budowanie masy mięśniowej. Efekty widoczne są gołym okiem. Naturalnym sterydem anabolicznym jest testosteron, czyli męski hormon płciowy. Jest produkowany naturalnie w organizmie, jednak w stężeniu, który nie wpływa znacząco na zwiększenie masy mięśniowej. Dostarczany zewnętrznie natomiast wpływa nie tylko na szybszy przyrost masy, ale też niesie ze sobą wiele niepożądanych działań. Choć jest zalecany w przypadku niektórych chorób, często bywa nadużywany przez sportowców. Przed rozpoczęciem cyklu przyjmowania sterydów należy pamiętać o tym, że nie są w stanie działać wybiórczo. Oddziałują na cały organizm, ponieważ wszystkie sterydy są metabolizowane. Oznacza to, że podlegają przemianie materii, a jej produkty szkodą organizmowi, dlatego przyjmowanie sterydów należy rozpocząć z głową, zasięgnąwszy wcześniej rad doświadczonych zawodników lub pracowników sklepów z odżywkami.

Sposób podawania

W chwili obecnej można mówić o dwóch rodzajach sterydów anabolicznych w zależności od sposobu ich podawania. Bardzo popularne są sterydy dostępne w formie tabletek, co zawdzięczają głównie łatwości podania. Połykane, trafiają najpierw do żołądka. Aby ochronić ich składniki przez działaniem kwasów żołądkowych, do sterydów dodaje się substancje chroniące. Minusem tego rodzaju sterydów jest krótkotrwałe działanie, mianowicie mieszczący się w granicy około czterech godzin. Równie popularnym, choć niekoniecznie akceptowalnym sposobem podawania sterydów są iniekcje domięśniowe. Jest to szybki i skuteczny sposób suplementacji, którego efekty utrzymują się przez nawet dwa dni. Minusem tej formy suplementacji jest oczywiście ból, bowiem oleista substancja wymaga użycia grubej igły, a i sam zastrzyk nie należy do przyjemnych. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że sterydy domięśniowe są bardziej ekonomiczne i gwarantują lepsze efekty. Sterydy tak podawane oszczędzają wątrobę, co może być szczególnie przydatne podczas długotrwałych cyklów stosowania.

Negatywne skutki suplementacji sterydami

Sterydy wywołują negatywne skutki niezależnie od płci osoby, która je stosuje. U mężczyzn początkowo wydają się mieć pozytywny skutek w postaci wzrostu libido, jednak naturalna produkcja testosteronu w organizmie szybko zostaje zaburzona. Poziom hormonu męskości drastycznie spada, co prowadzi do kurczenia się jąder, a w ostateczności nawet bezpłodności. Sterydy anaboliczne wykazują silne właściwości androgeniczne, co oznacza, że podkreślają cechy męskie. W przypadku kobiet może to prowadzić do trwałego obniżenia głosu, nieregularnych miesiączek, powiększenia łechtaczki, zmian skórnych, owłosienia na ciele i twarzy, a także łysienia na czubku głowy. Z tego powodu kobietom nie zaleca się stosowania sterydów na bazie testosteronu lub o podobnym działaniu, a w przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów zmian należy rozpocząć oczyszczanie organizmu. Łysienie na czubku głowy jest także udziałem mężczyzn, którzy maja wprawdzie bujniejszy zarost, ale na torsie i plecach, nie zaś na czubku głowy. Obie płcie z kolei borykają się z problemem ginekomastii, czyli rozrostem gruczołów piersiowych. Na całym ciele pojawia się bardzo często trądzik. Równie często występują bardzo bolesne skurcze mięśni i obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli osoba nastoletnia na etapie wzrostu ciała rozpocznie suplementacje sterydami, zahamuje swój wzrost. Do innych skutku ubocznych sterydów anabolicznych należą problemy z wątrobą, prostatą i nerkami. W skrajnych sytuacjach mogą prowadzić również do zmian mięśni serca. W zakresie zachowania natomiast następuje wzrost agresji, zmienność nastrojów i nadpobudliwość.

Przekraczanie własnych granic

Sterydy anaboliczne stosowane są w leczeniu wielu chorób, m.in. zaburzeniu rozwoju płciowego, procesu wzrostu, osteoporozie, a także w sytuacji braku łaknienia, co ma prowadzić do zwiększenia masy ciała. Nie mogą jednak działać na wybrane aspekty czy części organizmu, dlatego stosuje się je jedynie w uzasadnionych przypadkach. Sportowcy nie bez powodu sięgają po sterydy anaboliczne. Przede wszystkim dzięki nim mogą przekraczać własne granice. Osiągają lepsze wyniki, treningi stają się bardzie efektywne. Zwiększają siłę, wytrzymałość, a także znacznie szybciej nabierają masy, którą następnie można odpowiednio kształtować ćwiczeniami. Główną motywacją do sięgania po zewnętrzną suplementację sterydami jest w większości przypadków pragnienie szybkiego wzrostu masy ciała, uzyskania idealnie wyrzeźbionej sylwetki i ogólnie perfekcyjnego wyglądu, co sterydy umożliwiają w bardzo szybkim tempie.

Deca-durabolin – dowód na skuteczność sterydów anabolicznych

Sterydy są bez wątpienie tym aspektem środowiska kulturystów, który jest szczególnie demonizowany. Zła suplementacja prowadzi do wielu negatywnych skutków ubocznych, jednak rozsądne dawkowanie, a także regularne oczyszczanie organizmu umożliwi bezpieczeństwo stosowania. Nie można również zapominać o ewidentnych korzyściach płynących ze stosowania sterydów, czego przykładem może być Deca-durabolin. Nie tylko umożliwia większą asymilację przez komórki protein, ale też poprawia bilans azotowy, wykazuje silne właściwości anty kataboliczne oraz magazynuje duże ilości wody w stawach, ograniczając dolegliwości bólowe. Wpływa również na zwiększenie masy kości, co leczy osteoporozę. Deca-durabolin to także przykład anabolika z bardzo ograniczoną androgenicznością, co oznacza zmniejszenie skutków ubocznych związanych z suplementacją np. testosteronu. Łysienie i trądzik występują bardzo rzadko, jednak w sporadycznych wypadkach mogą się pojawić. Jak w przypadku każdego sterydu anabolicznego, tak również Deca-durabolin powinien być przyjmowany z umiarem. Tylko to zapewni pożądany efekt i bezpieczeństwo stosowania.