Dążenie do zdrowego trybu życia i regularnej aktywności fizycznej staje się częścią życia coraz większej ilości osób. Z jednej strony, to bardzo dobra tendencja, która może przynieść wiele dobrego nie tylko ludziom, ale też ich otoczeniu – zwracając większą uwagę na to co jemy, stajemy się też bardziej odpowiedzialni w stosunku do podejmowanych wyborów żywieniowych i pochodzenia produktów. Z kolei, z drugiej strony, tylko niewielka część osób wie, jak podejść do całego procesu rozsądnie, jak schudnąć szybko, skutecznie, ale przede wszystkim – bezpiecznie i bez efektu jojo.
Ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz, ale nie chudniesz albo waga bardzo szybko wraca? A może chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie wiesz jak zacząć? Niezależnie od tego, która sytuacja jest ci bliższa, należy zastanowić się nad tym, co można zrobić. Jak wprowadzić w swojej diecie zmiany, żeby widzieć efekty? Co zrobić najpierw?
Czasem w dążeniu do idealnej sylwetki, człowiek zapomina o najprostszych i najbardziej oczywistych czynnikach, dzięki którym można szybko i na długo osiągnąć postawiony cel. Istnieją trzy podstawowe błędy, które popełniają osoby odchudzające się. Sprawdź, czy popełniasz któryś z nich i jak znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie swojego problemu.
1. Nie dajesz organizmowi czasu na przystosowanie się.
To bardzo często popełniany błąd, szczególnie przez osoby początkujące. Dążąc do idealnej wagi, trzeba zdawać sobie sprawę, że na wszystko potrzebny jest czas. Zwykle przechodząc na dietę staramy się trzymać się jej jak najdłużej, rygorystycznie podchodzimy do wszystkich jej elementów i przestrzegamy każdej zasady.
Problem pojawia się wtedy, kiedy odchudzająca się osoba przestaje zastanawiać się, jak długo trwa już cały proces – jej życie to ciągła dieta. Organizm, do którego dociera mniejsza ilość kalorii niż zwykle, przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy i dopasowuje się do nowych warunków. Objawem zbyt długiego odchudzania się jest np. obniżenie procesów metabolicznych. W efekcie, kiedy już zdarzy się przekroczenie codziennej ilości kalorii, ciało traktuje to jako powód do gromadzenia większej ilości tłuszczu, na wypadek, gdyby znowu miały nastać „ciężkie czasy” z obniżoną zawartością kaloryczną. Nawet, jeśli w takim okresie zwiększymy intensywność ćwiczeń, nie przyniesie to pożądanych efektów. W tzw. trybie przeżycia organizm stara się spalać jak najmniej kalorii. Dlatego też zbyt długa dieta nie sprzyja odchudzaniu się, a wprost przeciwnie, to krok do efektu jojo.
Przystosowanie się organizmu do diety można rozpatrywać także z innej strony. Krótkie diety, trwające maksymalnie 6 tygodni, sprawiają, że organizm rozpoczyna walkę z dodatkowymi kilogramami. Nie są one jednak odpowiednie dla osób, u których w przeszłości, po odchudzaniu się pojawiał się efekt jojo. Krótkoterminowe diety mogą właśnie wywołać takie problemy, jeśli jednak zadbamy o odpowiednie przejście z trybu odchudzania, spożywania mniejszej ilości kalorii do trybu normalnego funkcjonowania, gdzie jemy wszystko, ale z umiarem (szczególnie ograniczając słodycze i produkty pszenne), na pewno uda się uniknąć nieprzyjemnych skutków. W czasie takiej diety organizm nie zwalnia jeszcze metabolizmu, dzięki czemu spalanie kalorii odbywa się na takim samym poziomie jak wcześniej.
2. Męczysz się niesmacznymi, trudnymi dietami.
Stawianie sobie wyzwań jest bardzo ważne, ale nadmierny wysiłek, który sprawia, że myślisz o czymś w kategoriach obowiązku nigdy nie pomoże ci wygrać ze zbędnymi kilogramami. Wybieranie między głodówkami a innymi niesmacznymi, trudnymi do zrealizowania i przygotowania dietami sprawi jedynie, że cały proces odchudzania będzie dla ciebie po prostu przykry i nieprzyjemny.
Odpowiednia dieta, która jest dopasowana zarówno do osobistych upodobań smakowych, jak i do czasu, jaki przeznaczasz na przygotowanie posiłków. Dieta powinna być kolejnym etapem w życiu, przychodzić naturalnie, a nie wywracać wszystko do góry nogami. Dopasowanie diety do swoich preferencji to coś, co pozwoli ci znacznie szybciej osiągnąć postawiony cel. Dzięki temu, że będziesz się lepiej czuł i nie będziesz z niesmakiem patrzył na swoje posiłki, o wiele łatwiej będzie ci wystrzegać się niezdrowego, przetworzonego jedzenia. Dobra dieta pomaga oprzeć się wszelkim pokusom i nie pozwala odczuwać głodu. Żeby schudnąć, trzeba jeść! A żeby wytrwać w tym procesie odchudzania, trzeba jeść to, co lubimy, bo tylko tak można być naprawdę szczęśliwym z osiągniętych rezultatów.
3. Nie ćwiczysz regularnie.
Chociaż wielu osobom wydaje się, że ćwiczenia nie są koniecznym elementem do utraty wagi, są one czynnikiem, który na pewno cały proces usprawni i przyspieszy. Dlatego też warto ćwiczyć – jeśli tego nie robisz, nie dziw się, że dieta może czasem zawodzić. Smukła i zgrabna sylwetka to nie tylko brak tłuszczu. Aktywność fizyczna pomaga nadać ciału elastyczności i jędrności, szczególnie tym obszarom, z których podczas diety zniknęło trochę tkanki tłuszczowej.
Warto postawić na jakość ćwiczeń i ich systematyczność, a niekoniecznie na ilość. Jeśli nie jesteś sportowcem, nie dążysz do zbytniego przyrostu tkanki mięśniowej, trening 3 razy w tygodniu będzie dla ciebie optymalny. Znajdź coś, co lubisz robić, dzięki czemu uprawianie sportu przestanie być dla ciebie nieprzyjemne i męczące. Zaczniesz myśleć o tym jak o relaksie i chwili dla siebie. Pamiętaj, że wcale nie musisz wykonywać trudnych, intensywnych ćwiczeń – wystarczy poszukać czegoś dla początkujących, a możliwości jest naprawdę wiele.
Kierowanie się w życiu zasadami zdrowego odżywiania jest niezwykle ważne, nie tylko w okresie diety, ale też później. Im szybciej wprowadzisz je w życie, tym szybciej zauważysz pozytywne efekty i na dłużej zatrzymasz wymarzoną wagę. Co robić, żeby dieta była jeszcze bardziej skuteczna?