Czy jest dieta ketogeniczna (ketogenna)?
Dieta ketogeniczna jest zaliczana do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych, oznacza to, że dostarczana w pożywieniu energia pochodzi przede wszystkim z tłuszczów, natomiast białko i węglowodany stanowią zaledwie 10-20% dostarczanej energii.
Normalnie, w codziennej diecie, głównym składnikiem energetycznym są węglowodany, następnie tłuszcze i białka. W diecie ketogenicznej te proporcje są znacznie zmienione, co sprawia że jest ona pewnego rodzaju „szokiem” dla organizmu. Z tego też powodu powinna być wprowadzana stopniowo z jednoczesną obserwacją ewentualnych efektów ubocznych. Najlepiej jeśli jest stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza lub dietetyka, których wiedza powoli na uzyskanie odpowiednich efektów. W przypadku źle dobranej diety, może mieć ona szkodliwe następstwa dla zdrowia.
W diecie stosuje się ograniczone rodzaje produktów. Źródłem białka w diecie jest chude mięso, natomiast węglowodanów – warzywa i owoce, które w swoim składzie posiadają niską ilość cukru, takie jak kalafior, truskawki, brokuły czy grejpfruty. Ważnym źródłem tłuszczu stanowiącego podstawę diety jest awokado. Pozostałe tłuszcze również powinny być zarówno pochodzenia roślinnego, jak oliwa z oliwek, oleje roślinne, jak również zwierzęcego (majonez, masło). Powinno się całkowicie wykluczyć z codziennych posiłków produkty zawierające wysoką ilość węglowodanów, takich jak słodycze, lody, dżemy, produkty zbożowe.
Jak działa dieta ketogeniczna?
Organizm człowieka pozyskuje energię przede wszystkim ze spalania węglowodanów. Dieta ketogeniczna nie zapewnia ich wystarczającej ilości w pożywieniu, dlatego też zaczyna spalać tłuszcz zarówno pochodzący z pożywienia, jak też z tkanki tłuszczowej. Stanowi to alternatywne źródło energii potrzebnej do normalnego funkcjonowania.
Głównym składnikiem, który pozwala na uzyskanie energii w diecie ketonowej są ciała ketonowe. Są to produkty, które powstają w procesie rozpadu tłuszczy. W normalnych warunkach ciała ketonowe są rozkładane, jednak przy niedoborze cukrów nie powstaje kwas pirogronowy, który umożliwia dalsze spalanie tych związków, a w rezultacie gromadzą się one we krwi, a następnie są wydalane wraz z moczem. Podobne zjawisko występuje podczas głodówki.
Celem diety ketogeniczej jest wywołanie w organizmie stanu metabolicznego nazywanego ketozą, w którym organizm „przestawia się” na spalanie zapasów tłuszczu z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Stan występuje kiedy we krwi znajduje się więcej ciał ketonowych niż glukozy. Metabolizm pozyskiwania energii z lipidów jest nienaruszony, natomiast ciało zaczyna rozkładać własny tłuszcz, aby zasilić normalne, codzienne funkcje organizmu. Uzyskanie tego metabolicznego stanu ketozy nawet przez krótki okres czasu przynosi wiele korzyści.
Czym dokładnie jest ciało ketonowe?
Ciało ketonowe jest produktem ubocznym powstającym podczas konwersji kwasów tłuszczowych na paliwo. Niektóre kwasy tłuszczowe są utleniane przez wątrobę w celu produkcji energii, natomiast inne mogą być częściowo utlenione, tworząc acetylooctan, który następnie przekształca się w kwas beta-hydroksymasłowy – łącznie nazywa się je ciałami ketonowymi. Ketony mogą być używane przez wszystkie tkanki zawierające mitochondria, w tym mięśnie i mózg.
Korzyści wynikające z diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna daje wiele korzyści do których można zaliczyć:
Zagrożenia wynikające ze stosowania diety ketogenicznej
Stosując dietę wysokotłuszczową warto mieć na uwadze, że przynosi nie tylko korzyści, ale może stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego powodu powinna być stosowana wyłącznie pod czujną obserwacją lekarza lub dietetyka. Oto niektóre z niebezpieczeństw:
Podsumowanie
Dieta ketogeniczna jest godną zastanowienia alternatywą dla diet opierających się na redukcji dostarczanej liczby kalorii. Posiada szereg zalet, jednak powinna być stosowana pod obserwacją lekarza lub dietetyka, aby nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych i groźnych dla organizmu skutków takich jak odwodnienie, czy kwasica ketonowa.