Pewnie nie każdy o tym wie że poziom testosteronu w naszym organizmie odgrywa bardzo ważną rolę , u każdego mężczyzny , w sporcie znalazł on szczególne upodobanie, sportowcy dzięki testosteronowi zyskują dobrą budowę ciała i utrzymują przez długi czas dużą i mocną masę mięśniową , nie tracąc przy tym rzeźby. Jeżeli chodzi o testosteron , to jest on najpopularniejszym sterydem na świecie , ale nasz organizm go również wytwarza w naturalny sposób , mało kto wie że testosteron jest najsilniejszym hormonem anabolicznym w naszym organizmie, ale również działa na spalanie tkanki tłuszczowej, wspomaga procesy libido i wzmaga witalność. Dzięki tym zaletom zauważono że wielu sportowców ,którzy uważają swój własny poziom testosteronu za niewystarczający , sięga po syntetyczny testosteron czyli sterydy.
Sportowcy którzy decydują się na przyjmowanie sterydów anabolicznych rzeczywiście dzięki nim budują beztłuszczową masę oraz zyskują wzrost siły, ale są jednak pewne minusy takiego działania , narażają się na wiele skutków ubocznych które towarzyszą sterydom, z zahamowaniem a nawet upośledzeniem naturalnej produkcji testosteronu . Pamiętajmy, że na poziom naszego testosteronu ,wpływ ma sporo czynników , o których byśmy nie przypuszczali, takich jak jakość i długość snu, naturalne predyspozycje, wysiłek fizyczny, aby nasz testosteron był na odpowiednio wysokim poziomie wpływ ma również dieta i obecne w niej składniki odżywcze.
=CSG=3=
Co jeść, a czego mamy unikać?
W wielu laboratoriach , naukowcy badający wpływ diety na osiągnięcia sportowców , zauważyli że aby utrzymać testosteron o wysokim poziomie i stężeniu we krwi , powinni odżywiać się regularnie i w dużych ilościach. Głód tak jak w reklamie popularnych jogurtów jest wrogiem wysokiej ilości biodostępnego testosteronu. Dietetycy uważają, że możemy w naturalny sposób podnieść poziom własnego testosteronu w organizmie, musimy spożywać pokarmy bogate w cynk i witaminy z grupy B, oraz cholesterol i kwas arachidonowy . Większość z tych witamin i kwasów znajdziemy w jajach , wołowinie ,ostrygach, czosnku i brokułach. Substancje te daliśmy za przykład ze względu na ich wielkie znaczenie w procesie tworzenia testosteronu na osi podwzgórze-przysadka-gonady. Jednak Cynk i witaminy z grupy B są najważniejsze przy produkcji testosteronu w organizmie. Na rynku suplementów i odżywek występuje wiele środków na zwiększenie testosteronu , tzw. boosterów, tribulusów itp., cynk i witaminy z grupy B posiada popularna odżywka, ZMA dodatkowo wzbogacona magnezem. Cholesterol także został tutaj wymieniony nieprzypadkowo – pamiętajmy, że testosteron to pochodna cholesterolu, który dostarczamy wraz z pożywieniem. Z kolei kwas arachidonowy , jest to kwas tłuszczowy, który występuje w jądrach, komórkach Leydiga. Kwas ten pełni bardzo ważną rolę,a mianowicie przekaźnika między impulsem z przysadki a procesem produkcji testosteronu. W posiłkach możemy znaleźć nie tylko boostery, ale też inhibitory testosteronu. Należy wystrzegać się przeciwutleniaczy które negatywnie wpływają na poziom testosteronu, należy pamiętać, że testosteron powstaje głównie w wyniku reakcji utleniania. Najwięcej antyutleniaczy jest w zielonej herbacie.
Osoby, którym zależy na wzroście masy ciała jak i siły, powinny uważać przy posiłkach na soje. Soja w odżywkach dla sportowców dostępna jest w postaci roślinnego białka. Soja może niestety obniżać poziom testosteronu w organizmie przez to, że jest bogata w izoflawony i genisteinę, które hamują aktywność enzymów odpowiedzialnych za syntezę testosteronu.